Haul:: First in October

by - Thursday, October 04, 2012

Gāju uz semināru otrdien un vīrs pateica - nopērc sev kaut ko, palutini sevi, varbūt garastāvoklis uzlabosies. Zinu, ka daudziem cilvēkiem šopings uzlabo garīgo, bet tas laikam nav par mani, labāk nepalika. Bet ja vīrs atļauj, kāpēc nenopirkt sev ko vajadzīgo vai ne visai vajadzīgo :D?


When I was going to attend MUFE's presentation, my husband told me I can buy some make up stuff, maybe it will make me feel better. Well, I know that shopping can make people feel better, but I think I'm not that kind of girl or maybe I was so depressed.. But I husband allows and gives money for that, why not to buy something I wanted for a long time?


Te ir mani vakardienas pirkumi un tieši laikā es saņemu savu feelunique pasūtījumu.

Here is my purchase and also I've got my feelunique package in the post.

1. Make Up For Ever Face&Body Foundation #38.
Man ir šis tonālais, bet tikai citā krāsā. Tā kā pēdējā laikā es neeju solārijā un es nelietoju paštonējošos līdzekļus, es esmu ļoti bāla. Tā kā man sen vajadzēja nopirkt citu tonālā toni. Ja vajadzēs nedaudz tumšāko toni, vienmēr varēšu abus tonālos sajaukt.

Make Up For Ever Face&Body Foundation #38
I have foundation in other color, which is too dark for me right now. So I decided to buy a new, lighter color. And I thought, if this foundation will be too light, I always can blend two foundation together for needed color.

2. Make Up For Ever HD Powder. 
Esmu mēģinājusi šo pūderi kad mācījos kursos, izdomāju ka man to ir jānopērk. Iepakojums ir mazs un ērts. Un tas ir vienā tonī, var to lietot jebkurš.


I've used it while I was studying in MUFE's school. It is in one color. And I kind of liked it.

3. My feelunique purchase - L'Oréal Paris Rouge Caresse Lipstick 501 Nude Ingenue.
Šis produkts((kas nav pieejams Latvijā) ir ļoti līdzīgs Maybelline Baby lips, Revlon Lipbutter, The Body Shop Bor Lippy, YSL Rouge Volupe Sheer Candy produktiem. Tāpēc izdomāju to nopirkt un salīdzināt. Atsauksme būs drīzumā. 


This product is like Maybelline Baby lips, Revlon Lip butter, The Body Shop Bor Lippy, YSL Rouge Volupe Sheer Candy. So I decided to buy it and compare all of these. Review is coming soon.


You May Also Like

0 comments