Photopost:: Mangalsala trip

by - Saturday, August 18, 2012

Sveiks!

Šodien bija diezgan silts laiks, tāpēc mēs nolēmām šo laiku pavadīt dabā. Man vairāk patīk aktīvā atpūta (ar manu svaru tas ir labs ieradums). Šoreiz man bija lemts izvēlēties vietu kur braukt un es izēvelējos braukt uz Mangaļsalas Bāku. Tagad es varu pateikt, ka tā nebija labākā ideja, jo mēs nolēmām braukt ar sabiedrisko, līdz vieai bija jābrauc vairāk kā stundu un pēc tam jāiet kājām līdz bākai ap 45 minūtēm. Man tagad ļoti stipri sāp kājas, bt kopumā šīs mazais ceļojums izdevies. Te būs nedaudz foto no brauciena.

Hey EveryOne!

We had a great weather today, so we decided to spent it out. I like more not to sit on the beech, I like more walking (with my weight this is a good habit). It was my time to make a choice and I decided to go to the Light house in Mangalsala. I would say this wasn't a smart choice, 'cause till this place we need to ride more than an hour and then we need to go about 45 minutes till the lighthouse.. My legs are sore now, but I really liked the view.
So here some pics of this small trip. On the way to the Lighthouse
 Not Far from it, it's about 20 minutes to go!
 Seagulls are taking their "bath" on the beach
 The ship is coming to the port
 And mission accomplished! We are near the Lighthouse!
 On this picture is the Lighthouse on the opposite side - Bolderaja Lighthouse

 Another Lighthouse on the opposite side - Daugavgriva Lighthouse
 Just some view on the way back!

Diemžēl, nepaņemu līdzi kameru ar labāko palielinājumu (jo bija par smagu) un nevarēju safočēt kuģa vraku. Nākamreiz paņemšu labāku kameru.

I haven't got my fancy camera with me, I was so upset, 'cause not far from there there is a derelict ship, but my cameras zoom was not the best. Next time I'll choose another camera..

Paldies ka izlasījāt!
Thank you for your time!
You May Also Like

0 comments